“Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.”

Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Centrul de Pelerinaje Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Cu ajutorul Domnului și binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, un grup de 40 de credincioși ai parohiei " Întâmpinarea Domnului " din Civitavecchia, au făcut in perioada 20-27 mai, un pelerinaj în Țara Sfântă.

Au fost zile pline de încărcătură duhovnicească și trăiri minunate în care ne-am învrednicit să călcam pe urmele Mântuitorul Hristos, ale Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ale Sfinților Apostoli și altor Sfinți care s-au nevoit în acele Locuri Sfinte. Pentru toate acestea dăm slavă Bunului Dumnezeu și aducem mulțumiri doamnei preotese Aurelia Dringo de la Centrul de pelerinaje al Episcopiei noastre precum și ghidului nostru Tommer și șoferului Adele.

Speram să ne reîntoarcem curând.